BOTOX jest jedyną metodą redukcji zmarszczek mimicznych, która działa na ich główną przyczynę – mięśnie mimiczne. Za pomocą zastrzyków z botuliny połączenia miedzy nerwami a mięśniami zostają chemicznie zablokowane na określony czas. Botulina zatrzymuje impuls nerwowy, tak by nie dotarł on do mięśnia i nie powodował jego kurczenia.

Zabieg najczęściej stosowany jest do spłycania bruzd poprzecznych i pionowych czoła oraz w okolicach oczu (kurzych łapek)- występują one często już u bardzo młodych osób (związane są z żywą mimiką twarzy).

W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie ich innymi preparatami (patrz Restylane oraz Surgiderm).

Zabieg przeprowadzony jest przez przeszkolonych lekarzy gdyż prawidłowe wykonanie wymaga odpowiedniej wiedzy i precyzji. Trwa on krótko i jest prawie bezbolesny, a efekt utrzymuje się około 6 miesięcy, czasami dłużej.

BOTOX wstrzykuje się używając bardzo cieniutkiej igiełki w okolice zmarszczek, w mięsień lub pod skórę. Podaje się niewielką ilość substancji i to powoduje porażenie-osłabienie mięśni wywołujących zmarszczki.

Sam zabieg trwa około 10 minut a większość osób może wrócić do normalnych zajęć natychmiast po wykonaniu zastrzyku.

Zabieg jest prawie bezbolesny, czuje się ukłucie. Zaleca się, aby w pierwszej dobie po zabiegu nie pochylać głowy ku dołowi, nie masować miejsc injekcji.

BOTOX posiada bardzo dobry profil bezpieczeństwa. Od ponad 10 lat preparat jest stosowany w medycynie estetycznej a od ponad 20 lat w neurologii oraz okulistyce. Działania nie pożądane o ile występują są zwykle łagodne lub umiarkowane i maja najczęściej odwracalny charakter.

Wskazania

Toksyna botulinowa jest szczególnie skuteczna do usuwania zmarszczek w górnej części twarzy, czyli poziomych linii czołowych, zmarszczek między brwiami, „kurzych łapek” i zmarszczek śmiechu między oczami. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez podanie Restylane. Może być łaczony również z innymi metodami liftingu twarzy.

Rezulataty zabiegu

Skutki działania toksyny botulinowej pojawiają się w ciągu 2-3 dni po wstrzyknięciu. Pełny efekt widoczny jest po tygodniu i utrzymuje się średnio 6 miesięcy. W tym czasie pacjent traci przyzwyczajenie używania niektórych mięśni mimicznych. Efekt ten może w pewnym stopniu pozostać, czyniąc zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej niejako prewencyjnym w powstawaniu zmarszczek mimicznych twarzy.

Zabieg jest bardzo dobrze tolerowany zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn, którzy cenią go sobie szczegolnie za to, że jest praktycznie bezbolesny, krótkotrwały i nie pozostawia zaczerwienień ani obrzęku. Coraz częściej decydują się na to leczenie mężczyzni chcący wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu linii „zmartwienia” powoduje, ze metoda ta jest popularna wśród ludzi biznesu, dając im świeżość i zwiększając przystępność, np. w negocjacjach.

Przeciwwskazania

Toksyna botulinowa podana miejscowo nie działa ogólnie na organizm, ale ze względu na brak doświadczeń nie powinna być podawana kobietom w okresie ciąży i laktacji. Właściwym przeciwskazaniem jest rzadka choroba neurologiczna miastenia gravis i zespół Lamberta Eatona, alergia na albuminę ludzką, stosowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów i spektynomycyny.